Company Profile

YDDO Üst Yönetimi, şirketimizin amacına uygun olarak hazırladığı kalite politikasının etkililiği ve sürekli iyileştirilmesini sağlar. Şirketimizin her kademesine iletilmesi ve anlaşılmasını sağlamıştır. Uygunluğunun devamlılığı için yıllık olarak gözden geçirir.

KALİTE SİSTEMİ POLİTİKASI

Çalışanlarımız, etkin ve sürekli gelişen iş kalitesi ile Türkiye’de tüm denizcilik sektörünü tarafından bilinen ve beğenilen bir işletme olmak ilkesini benimsemiştir.Kalite politikalarımız ile ileriye doğru planlanmış, doğru uygulanan, doğru kontrol edilen ve sürekli hedefleri iyileştirilen bir sistemi hayata geçiriyoruz.Türkiye’de bilindiği gibi, yurt dışından da temsil ettiğimiz firmaların her zaman dikkatini çekerek ve güvenini kazanarak küresel gelişmeleri yansıtmalıyız.

YDDO;

1. Günümüz deniz elektroniği sektöründeki gelişimleri yakından takip eden,

2. Bilgisini Yurt içi ve dışı eğitimlerle pekiştiren,

3. Servis kalitesini ve hizmetini geliştiren,

4. İş süreçlerini müşteri odaklı yöneten,

5. Sürekli iyileşme felsefesini benimseyen,

6. İş güvenliği ve çevreye duyarlı bir kalite yönetim sistemine sahiptir.YDDO, sistemin en önemli unsurunu oluşturan İnsan’ın, sürekli eğitim ile uzmanlığını pekiştirerek, Türk ve Dünya denizcilik firmaları arasında bilinen ve beğenilen bir köprü firmadır.

KURUMSAL GÖREVİMİZ (MİSYON):

Artık tamamen küreselleşen denizcilik sektöründe fark yaratarak her zaman doğru ürünü, doğru zamanda, doğru yöntemlerle sunan; sektörün ihtiyaçlarını karşılayan; hedeflerine güvenle ulaşan ve yüksek kalitede servis veren bir firma olmaktır.

BAKIŞ AÇIMIZ (VİZYON):

Orta vade hedefimiz: Türkiye’de temsil ettiğimiz ürünleri, satış danışmanlıklarımız ve müşteri ziyaretleriyle vazgeçilmez yapmaktır. Tüm müşteri portföyünün ürün gamımızla ilgili ihtiyaçlarında mutlaka aranan firma durumuna gelmektir.

Uzun vadede hedefimiz: Ülkemizde sunduğumuz hizmetleri önemli yurt dışı limanlardan bir veya birkaçında YDDO adı ve kalitesi altında verebilmektir.

HEDEFLERİMİZ:

1 İhtiyaçlarına istinaden en doğru ürüne yönlendirerek hatasız bir şekilde ve zamanında temin etmek,

2 Her zaman müşterinin beklediği kalitede ürünlerin teminini sağlamak,

3 Ürün montajlarını söz verilen zamanda ve hatasız tamamlayarak gerçekleştirmek,

4 Sahada servis veren personelimizin müşterilerin konuyla ilgili tüm sorularına tatminkâr cevap vermesini ve bilgi ihtiyaçlarında yardımcı olabilmesini sağlamak,

5 İş süreçlerinde en üst düzeyde müşteri memnuniyetini sağlamak ve tüm müşterilerden olumlu referans almak,

6 Özellikle Radyo Sörvey işlemleri sırasında kullanılan SSAS bilgileri olmak üzere, her türlü müşteri bilgilerini gizli tutmak ve kimseyle paylaşmamak.